Figyelem!
Ha 2013. május 14 és 2015. szeptember 12 között már regisztráltál, kérlek regisztrálj újra!


Ha régebb óta tag vagy, de mégsem tudsz belépni, jelezd nekünk e-mailben vagy Facebookon!

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése


Még nem regisztráltál? Ne késlekedj, katt az alant lévő gombra!

Kutyák szigete Arcane - League of Legends Maja, a méhecske legújabb kalandjai Az istenek alkonya Rick és Morty A fantasztikus Róka úr Maja, a méhecske legújabb kalandjai Az istenek alkonya Hanma Baki Tomb Raider: Lara Croft legendája

DragonHall TV - Online adás minden nap este 20:00-tól!

Támogatás
Támogass minket!

Online Statisztika
Online vendégek: 44
Online tagok:
CsabikaMc69

Regisztrált tagok: 7298
Legújabb tag: Dave7691

Látogatók ma: 60362
Online látogató: 44
Látogatók a hónapban: 652594
Összes látogatók: 59631770

Reklám

  A HUPIKÉK FALANSZTER ELMÉLETE 01.
Feliratos anime letöltésekDivat manapság úgy górcső alá venni a legkülönfélébb animációs filmeket és sorozatokat, hogy a lehető legnegatívabb képet fessék azokról. Egy héttel ezelőtt a hupikék törpikék társadalmát elemző írással vezettem be azon elméletek sorát, amelyekkel Peyo és a Hanna-Barbera-páros minden szempontból ártalmatlan, kiszámíthatósága ellenére is közkedvelt rajzfilmklasszikusához közelítettek, ma pedig érdemes megemlítenünk először Gyöngyösi Lillát, aki amellett, hogy meglátása szerint a törpök meséje elbűvölő, úgy gondolja, hogy a kis kékségek ugyanakkor "felelőtlen és ügyetlen társaság" is. Történeteik tele vannak ugyan humorral és ártalmatlan, hat éven aluliaknak szánt izgalmakkal, de az már gyermekfejjel is könnyedén megállapítható, hogy ezen izgalmak nagyon sokszor abból adódnak, hogy a törpök "megsértődnek egymásra, önfejűen elkóborolnak vagy varázslat áldozatául esnek". Ez persze minden ilyen alkalommal nagy lehetőséget ad a gonosz Hókuszpóknak arra, hogy elkapja a három alma magasra nőtt törpicsekeket, akik viszont természetesen előbb vagy utóbb úgyis túljárnak az eszén. A csúf, kopasz varázsló tehát még a kis ellenségeinél is reménytelenebb esetnek számít, s nevezhetjük akár örök vesztesnek is, de nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy sem ő, sem a törpök nem képesek tanulni a saját hibáikból.
Gyöngyösi Lilla elmélkedésénél részletesebb és a törpök társadalompolitikai elemzésénél határozottan szelídebb a hupikék falanszter elmélete, amelyet egy írásában néhány évvel ezelőtt Lőrincz Éva taglalt, s amely tulajdonképpen helyénvaló meglátásokat közöl. Első gondolata az, hogy ami gyereknek és felnőttnek egyaránt feltűnik a sorozat nézése közben, az nem más, minthogy a falu egyetlen lakójának sincs valódi neve, csupán funkciója. A nevük jelöli ki valamennyiük szerepét, így első hallásra nyilvánvalóvá válik például, mivel foglalkozik Kertitörp, Törpingáló vagy Költörp, s hogy mi a legfőbb jellemvonása teszem azt Jajgatörpnek, Gyenginek és Leskének. A törpkarakterek egytől egyig betöltik a rájuk rótt funkciókat, s e szerepük határozzák meg őket a sorozat minden egyes epizódjában. Lőrincz Éva "szabványtörpikéknek" nevezi őket, akiket csak az különböztet meg egymástól, hogy öltözékük kisebb-nagyobb eltéréseket mutat.
Okoska például a szemüvegével az "értelmiségi" a csapatban, aki abszolút elméleti "szaktörpként" nehezen találja a helyét a gyakorlatias törptársadalomban. Hiába van jelen majdnem minden eseménynél, hiába igyekszik betölteni a(z ideiglenes) vezető szerepét, sokkal nagyobb megbecsülésnek örvend a történésektől gyakran távol maradó Hami, hiszen ő főz egész Aprajafalvára. "Okoskának semmi haszna, ellenben mindent meg akar magyarázni" - összegzi e gondolatot Lőrincz Éva, majd hozzáteszi, hogy ennek az a mindig visszatérő eposzi fordulat a következménye, hogy messzire hajítják. A fájdalmas földet érés ellenére a félrecsúszott szemüvege láttán "olümposzi kacajra fakadhatnak a tévénézők", s ez több száz alkalommal is megesik.
Törpilla a hosszú, szőke hajával, soha le nem cserélt, csak több példányban legyártott fehér ruhácskájával és a sárban, hóban is viselt topánkájával a nagybetűs NÕ a törpvilágban, s hiába kerül elő az évadok előrehaladtával még két törpnőszemély, mindvégig ő marad az etalon a hímnemű törpök számára.
Lőrincz Éva falanszterelméletének következő pontja az epizódkezdéssel foglalkozik. A szerző kiemeli, hogy bár a részek nagy hányadának cselekménye azzal indít, hogy valami vagy valaki megzavarja a törpök gondtalan, boldog hétköznapjait, a rendező - vagy mondjuk inkább úgy, rendezők - jóvoltából "az expozícióban néhány másodpercig láthatjuk, hogyan fest az idilli állapot". Tulajdonképpen mindenki csak fúr és farag, folyamatosan javítják a Csobilla-folyónál felépített gátjukat vagy hídjukat, Hami süt-főz, Törpilla virágot, Ügyifogyi követ szed, Nótata törpulyázik, Ügyi pedig reparál valamit. Rá kell hát jönnünk, hogy ha nem lépne színre rendszeresen Hókuszpók vagy igazolt hiányzása esetén az ügyeletes bajkeverő, a vidám kis törpikék élete halálosan unalmas lenne. Gondtalan, gördülékenyen működő társadalmukban nem volna probléma, nem keletkeznének feszültségek, így a szerző elgondolkodik azon, hogy ha a nézőknek módja lenne 22-23 percen keresztül a történésmentes "törphétköznapokat" nézni, nem merülne-e fel bennük az a kérdés, hogy ugyan mi a manótól boldogok ezek a törpök, s honnan ez a hervadhatatlan mosoly az arcukon. Tulajdonképpen elmélázik azon, hogy mitől lehet elégedett az életével az, akit egész életére bezártak a szabó, a szakács, a földműves, a morgó, az ügyefogyott vagy mondjuk a "szép, de buta" kategóriájába.

Folyt.köv.


  Hozzászólások
#1Dumet - 2015. 08. 08 07:47:40
Érdekes meglátás mindkét elemzés, és igazából mindkettőben van igazság, való igaz. Az elsőnél ugyan talán ez rossz színben tüntetné fel a törpöket, hogy mennyire ügyetlenek és konkrétan Törpapa nélkül néhány napot sem élnének túl, ez asszem bebizonyosodott már pár epizódban DDD Szóval még ha ez negatívan fest is, igaz, viszont azt tegyük hozzá, hogy alapvetően ez egy gyerekmese, még ha a felnőtteknek is szórakozást nyújt közben. A gyerekeknek azért tetszhet, mert ráismerhetnek a hibáikra, még ha a törpök nem is tanulnak ezekből, ők igen, és aztán nevethetnek rajtuk, hogy milyen kis bénák voltak. És talán pont ezért nyújt szórakozást nekünk, felnőtteknek is, mert annyira nevetséges sokszor ennek a társadalomnak a működése. DDD

Itt kapcsolódnék a második elemzéshez, amihez meg már nem lehet sokat hozzáfűzni. Egyedül ez a dögunalom dolog az, aminél az a meglátásom, hogy voltaképpen ez nem egyedi dolog. Ha belegondolunk, egy történet alapvetően mindig abból indul ki, hogy egy zavartalan állapotot egy külső vagy belső személy, vagy esemény megzavar és az ebből kialakult bonyodalom elindítja a valódi történetet. Még a legunalmasabbnak tűnő slice of life típusú animékben is kell, hogy legyen valamiféle bonyodalom, ami kizökkenti az egyébként hétköznapi életet bemutató történetet, vagy legyen kell egy-egy cél, törekvés, amit a hétköznapi élet bemutatása amolyan köntösként borít be, hátteret biztosít neki. Persze itt igen epizódikus jellegű a történet a törpöknél, ezért nincs egy összefűggő történetszál, ami végighalad a több száz rész alatt, de ettől függetlenül ez minden történetre igaz, jól lehet mindenhol másképp nyilvánul meg.
#2chandler81 - 2015. 08. 08 11:54:03
A dögunalom kritizálása számomra is hagy maga után némi kívánnivalót, mivel tiszta sor, hogy a nyugalmas hétköznapokba való belerondítás a legalapvetőbb történetindítási módszer filmben, rajzfilmben egyaránt. Nyilvánvaló, hogy a "semmi csinálása" nem lehet érdekes, de sokszor kell a kontraszthoz az, hogy idillinek mutassunk be bizonyos napokat, életeket, így a baj bekövetkeztének még nagyobb ereje, hatása lehet a továbbiakban. Legyen szó akár Avatár-szintű csaták előtti szélcsendről, akár Csip-csup csodák-féle "Eltűnt a lekváros bödönöm!" jelentőségű "semmi konfliktusról", a lényeg, hogy az esetek többségében nem in medias res vágnak bele a készítők a sztorikba, hanem megelőzik azt egy pár pillanatnyi nyugival. Mindenesetre érdekességképpen említettem ezt meg, hogy lássuk, min akad fenn vagy mit tart hibának valaki, ugyanakkor kihagytam az elemzés azon részét, amelyet bizony már erőltetettnek tartottam. Nevezetesen azt, hogy a drága Törpilla a maga ártatlan, kimondatlanul is szexi lényével a klasszikus Dallas Pamelájának feleltethető meg. Feleslegesnek éreztem belerángatni filmsorozatos karaktereket, mivel véleményem szerint ennek aztán semmi köze a tárgyalt sorozatunkhoz. Főleg nem értettem, hogy miért pont Bobby feleségére hasonlít Aprajafalva nője. Talán volt időszak, amikor Pamelának hasonló haja volt, mint a később majdnem szénné égett Dallas-hősnőnek? Nem tudom, de gondoltam, nem is érdemes belefolyni. Persze most kommentben megemlítettem :-)

  Hozzászólás küldése
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

  Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek

Jelentkezz be vagy regisztrálj

Még nem értékelték

Kiemelt híreink


© DragonHall+ v3.0 | 2009-2024
Póvered báj PHP-Fusion


Anime, rajzfilm és sok más mese magyar szinkronnal, felirattal, manga, távol-keleti music video klipek, valamint online TV és player nézhetőség egy helyen!