"Szellemes szinten" még csak szőrmentén ejtenek róla szót a készítők, mivel ezekben a kísértethistóriákban egyáltalán nem a halál a központi téma, hanem a szellemek jelenléte. A szériában reflektorfénybe ritkán kerülő Nótata a harmadik évadbeli kalandja során Goethe Faustjához hasonlóan egyezséget köt egy "szellemíróval", aki megírja helyette élete nagy szimfóniáját. A törpulyás kis törp mindezzel persze eladja a lelkét a halott zeneszerzőnek, aki az alku révén arra kényszeríti őt, hogy az örökkévalóságig játsszon a szellemklubjában.
A világirodalmi mű után egy filmihlette részt hoztak össze a sorozat készítői a negyedik évad végére, mivel a Csete-paté palotában játszódó egyik bibicés történet egyértelműen a többek között Bill Murray főszereplésével készült Szellemirtókra hajaz. A szellemirtó törpökké váló Okoskát és Ügyifogyit számtalan kísértet befogásával bízza meg a fals hangú Bibice, s a két törp ezen kis kalandja a fent említett sci-fi-vígjáték mellett Scoby Doo-s elemeket is felvonultat, végtére is ugyanannak a cégnek a sorozata mindkettő.
A hetedik évados Szellemtörpökben aztán abszolút törpkinézetű szellemek bolygatják meg az élő törpök nyugalmát, akik a nézőkkel ellentétben bele sem gondolnak abba, hogy ezek a "nem is lény lények" miféle elhunyt törpök szellemei lehetnek.
Sokkal konkrétabban kerül terítékre a halál témaköre abban a részben, amelyben Törpapa Törpojáca beteg virágáról mond le, a törpiek viszont félreértésből Lustival hozzák összefüggésbe vezetőjük "halálos diagnózisát". Búcsúbulit szerveznek a hétalvó törpnek, aki értesülve a tragikus végről, olyat akar tenni, amilyet egész életében nem tett: kiáll egy felbőszült bika ellen. Egy másik fejezetben Ügyifogyit büntetésből gombaház-fogságra ítélik, s bár az ügyetlen kis törp menet közben elhagyja házát, a többiek erről mit sem sejtenek. Gyászba is borul a falu, miután egy meteor épp ebbe az épületbe csapódik be, hiszen egytől egyig minden törp azt hiszi: Ügyifogyi odalett. A sorozat folyamán meghal egy rövid időre Törpapa, Törpszakáll és a masina-mivolta ellenére igenis törpnek számító Törprobot, Hókuszpókkal pedig csak elhitetik a törpök a saját halálát, hogy egy megjuhászodott varázslót kapjanak helyette. A törpolimpiai játékokról szóló különkiadásban egyébként Hókuszpóknak egy idős rokona konkrétan a szemünk láttára meg is hal. Miután elárulja az általa sosem szeretett Hókuszpóknak, hogy nem hagy rá semmit, úgy távozik - ahogy ő fogalmaz - az "örök Hókuszmezőkre", hogy minden materiális javával együtt eltűnik a föld színéről. S ha már szinoníma-szinten is szóba került a halál, érdemes megemlítenünk a Törprobotot bemutató fejezetet, amelyben az ifjú Gerárd királyt fogva tartó gonosz Helga - hogy ő kerüljön trónra - azt hazudja a népnek, hogy szeretett unokaöccse "kilehelte lelkét". A hazai szinkronnal tehát a szókincsfejlesztés terén is sokat tanító sorozat a "meghalás" rokonértelmű szavait és kifejezéseit is fel tudta vonultatni.
Szintén Nótatához kötődik egy másik halálközeli sztori, amelyben a zenésztörp önhibáján kívül tulajdonképpen Aprajafalva minden lakóját megöli törpitajátékával, köszönhetően Hókuszpók gonoszságának. Kisgyerekeknek szánt meséhez képest nem semmi látványt nyújtanak a falu egyik terén holtan kiterült törptestek, amelyek persze rövid időn belül újra életre kelnek.
Gyermekkorom leglehangolóbbnak tartott törpepizódja volt a Nyifi című kis rész, amelyben a Törpilla házi kedvencévé lett címszereplő kisegér egy aprajafalvi tűzeset során füstmérgezést kap és meghal. A fejezet írói minden bizonnyal nem csupán említés szintjén szerették volna a kisgyermekek tudomására hozni, hogy a halál sajnos az életünk része, mivel előbb-utóbb mindannyian elveszítünk valakit, akárcsak szegény Törpilla. A halott Nyifi, később pedig az ő sírkövének a látványa ugyanis elég egyértelműen jelzi, hogy a sorozat alapvetően vidám és optimista hangvételével ellentétben a készítők itt szándékosan szomorúra és gyászolósra vették a figurát. Törpilla először képtelen elfogadni a halált, majd meg is szökik, nehogy a törpiek elvesztésével még egyszer meg kelljen ezt tapasztalnia, az epizód végére viszont megbékél a ténnyel, amellyel egyszer valamennyiünknek meg kell békülnie. Lábjegyzetben teszem csak hozzá, hogy az első évados tavaszi különkiadásban Törpilla egyszer már elvesztett egy kis kedvencet, történetesen egy kiskacsát, akit a gonosz Baltazár egy kisebb csata során lelőtt. A készítők azonban akkor még megkegyelmeztek a kis állatnak, s Tavaszanyó varázslata révén egykettőre feltámasztották.
Csakhogy "a törpök élete nemcsak játék és mese", így idővel - bármilyen szokatlan - a hupikékeknek is meg kellett tapasztalniuk a "halál létét".